www.sborkos.cz

Načítání ...
KOS ve Smetanově domě i pražském Rudolfinu

Česko-japonský koncert mladých hudebníků aneb, jak KOSáci dobyli Rudolfinum 
Hned po návratu z amerického turné čekala KOSáky další významná akce - návštěva vynikajícího mládežnického dechového orchestru z Japonska. Společně s ním KOS uspořádal dva mimořádné koncerty s podtitulem Česko-japonské koncert mladých hudebníků 31. 3. 2016 ve Smetanově domě v Litomyšli, 1. 4. 2016 pak obě tělesa vystoupila ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Vedle KOSu a japonského orchestru Okayama Gakugeikan Symphonic band se ve společném programu představily také sbory Puellae et Pueri Nový Jičín, Voccalissimo Praha a Pěvecký sbor VOŠ,  SOŠPG a Gymnázia Evropská Praha.  Mezinárodní koncerty doprovázené skvělou atmosférou připravily zaplněnému auditoriu mimořádný zážitek, odměněný nadšeným potleskem ve stoje. Na vystoupení sboru KOS publikum oceňovalo profesionální úroveň, výběr skladeb, pohybovou choreografii, smysl pro detail, originalitu a doslova nakažlivou energii.
Záštitu nad oběma koncerty převzal ministr kultury ČR Daniel Herman, senátor PČR Petr Bradský, velvyslanec Japonska v ČR Tetsuo Yamakowa, starosta města Okayama Masao Omori a starosta města Litomyšle Radomil Kašpar.

 

KOS ve Smetanově domě i pražském Rudolfinu

Poslední březnový a první dubnový den se uskuteční dva Česko - japonské koncerty mladých hudebníků. Březnový koncert se koná ve Smetanově domě v Litomyšli v 18 hodin, pražské vystoupení pak v 19,30 hod. ve Dvořákově síni Rudolfina. Publiku se představí Smíšený pěvecký sbor KOS Litomyšl se sbormistrem Milanem Motlem a dechový orchestr Okayama Gakugeikan Symphonic Band s dirigentem Shigenori Nakagawou. Jako hosté budou účinkovat Puellae et Pueri Nový Jíčín, Vocalissimo Praha a Pěvecký sbor VOŠ, SOŠP a Gymnázia Evropská Praha. Akce se koná pod záštitou japonského velvyslanectví a starosty města Litomyšle Radomila Kašpara. Výrazný podíl na uskutečnění setkání obou hudebních těles má pan Kazutami  Ando, který za zásluhy o rozvoj česko-japonské spolupráce v oblasti kultury a propagace města Litomyšle v Japonsku byl oceněn Plaketou Rady města Litomyšle. Japonský dechový orchestr, který má v současnosti již 160 členů, byl založen v roce 1974 a těší se velké popularitě nejenom na domácí půdě. Vystupoval v USA, Austrálii či Dánsku a na svém kontě má řadu prestižních ocenění. Škála hudebních žánrů, které má Okayama Gakugeikan ve svém rejstříku, je skutečně široká, od klasických orchestrálních skladeb a skladeb pro dechovou hudbu až po jazzová a popová vystoupení. Pro sbor KOS se jedná ihned po návratu z USA o další významný kulturní počin mezinárodní úrovně, který propaguje  Pedagogickou školu Litomyšl i samotné město Litomyšl, které je tradiční kolébkou české klasické hudby. Smetana by byl na KOSáky jistě pyšný a určitě nad nimi drží pomyslnou ochrannou muzikantskou ruku. Toto hudební seskupení stoupá cílevědomě na pomyslný Olymp sborového zpěvu. „Podporujeme široké spektrum mimoškolních studentských aktivit, sborový zpěv je jen jednou z nich,“ říká ředitel pedagogické školy Stanislav Leníček a dodává: „Škola vede studenty k uvědomování si etických a morálních zásad v rámci české kultury a k pochopení a toleranci kultur jiných. Třeba právě prostřednictvím koncertů jako je tento.“ Setkání litomyšlského pěveckého sboru  a japonského dechového orchestru lze vnímat jako počátek spolupráce a budoucí cesty KOSu do země vycházejícího slunce.

Zuzana Fruniová

Webové stránky České filharmonie - Česko-japonský koncert mladých hudebníků

cc762143-70f4-4837-bd1e-5ba979229906
Úspěch KOSáků – sólistů a komorního sboru KOKOS na pěvecké s ...
KOS nechyběl při oslavách Mezinárodního dne studentstva v Pr ...
KOS opět na festivalu studentských souborů FESTA ACADEMICA
Praha 16. a 17. 11. 2017
KOSáci zabodovali na Mezinárodním sborovém festivalu SLOVAKI ...
KOSáci v opeře Pygmalion na barokních slavnostech
KOSáci pokřtili nové dvojalbum
Mezinárodní koncert
KOS ve Smetanově domě i pražském Rudolfinu
KOSÁCI OPĚT NA SMETANOVĚ LITOMYŠLI
Smíšený pěvecký sbor KOS již potřetí vystoupil vedle profesionálních těles na Mezinárodním ...
KOS v doprovodných akcích Smetanovy Litomyšle
KOSáci se aktivně zapojili do oslav jubilanta Bedřicha Smetany a vystoupili v doprovodném ...
KOS ve Francii
21. - 29. března 2014
VEJR na výběrovém CD Jana Vičara
Náročná kompozice Gufo nebo-li Vejr současného skladatele a muzikologa Jana Vičara, kterou ...
Rozhovor se sbormistrem
Litomyšl - Již deset let třímá pevně v rukou taktovku smíšeného pěveckého sboru KOS z peda ...
GRAND PRIX - Mezinárodní festival Letohrad 2013
Milan Motl a sbor KOS laureátem Mezinárodního festivalu Letohrad za provedení Celebration ...
HATTRICK SBORU KOS
Smíšený pěvecký sbor KOS Pedagogické školy Litomyšl v měsíci březnu zažil „sborové žně“. V ...
 

FelixNET©